Αρχική σελίδα » Προσωπικό » Eκαιδευτικοί αποσπασμένοι από τη Β/μια εκπαίδευση

Ελένη Καραματζιάνη

H Ελένη Καραματζιάνη είναι Διδάκτωρ στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, στο τμήμα Φιλοσοφίας, με τίτλο «Δεοντοκρατική, Ωφελιμιστική, Θεολογική Συζήτηση για τη Δωρεά Οργάνων». Παράλληλα, είναι  Φιλόλογος, κάτοχος Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης στη «Θεωρία και πράξη της Διδασκαλίας και της Αξιολόγησης», Μόνιμη Εκπαιδευτικός Δ/θμιας-Εκπ/σης και διετέλεσε υπεύθυνη παιδαγωγικής ομάδας Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων E-Twinning και Erasmus στο 4ο ΓΕΛ Γαλατσίου, τα οποία έχουν βραβευθεί με “Ετικέτα Ποιότητας (e-Twinning Quality Label)” και “Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας (European Quality Label)” ενώ είχε συντονίσει και προγράμματα αδελφοποίησης σχολείων. Από το Σεπτέμβριο του 2020 είναι Αποσπασμένη στο τμήμα Φιλοσοφίας, διδάσκουσα σε φροντιστηριακό επίπεδο Αρχαία Ελληνικά I (Θεματογραφία) στο α΄εξάμηνο και έχει καθήκοντα Διοικητικού μέλους στο Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Φιλοσοφίας (από το 2017 ήταν και ερευνήτρια στο εν λόγω ΕΕΦ), ενώ παράλληλα, ανήκει στο Διοικητικό Συμβούλιο της  Ένωσης  Καθηγητών και Διανοουμένων για  την Προαγωγή  της Φιλοσοφίας  στην Εκπαίδευση (ΕΚΔΕΦ) ως Γενική Γραμματέας. Στο πλαίσιο της ερευνητικής της δραστηριότητας, εργασίες της έχουν ανακοινωθεί, τόσο σε Επιστημονικά Συνέδρια όσο και σε Επιστημονικά περιοδικά, κατόπιν κρίσεως, ενώ ήταν Ερευνήτρια στο «Πρόγραμμα Ψυχικής Υγείας σε Ευπαθείς Πληθυσμούς», Α΄ Ψυχιατρική Κλινική του Αιγινητείου Νοσοκομείου –Ιατρική Σχολή-ΕΚΠΑ. Τα ερευνητικά της πεδία που δραστηριοποιείται, αφορά στην εξέταση μιας σειράς μεταηθικών ζητημάτων, στην κριτική παρουσίαση των κυριότερων κανονιστικών θεωριών, ιδιαίτερα του ωφελιμισμού, της Καντιανής Δεοντοκρατίας και της Αριστοτελικής Αρετολογικής Ηθικής, και Μεταφυσικής του Πλάτωνα, καθώς και ζητημάτων από το χώρο της Εφαρμοσμένης Ηθικής και της Περιβαλλοντικής Ηθικής.

Αναλυτικό Βιογραφικό Σημείωμα

Γραφείο 746, 7ος όροφος