22.12.2023

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ERASMUS + BIP ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ 2023-2024

Οι  φοιτητές του Τμήματος Φιλοσοφίας που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα ERASMUS + BIP  κατά το ΕΑΡΙΝΟ Εξάμηνο 2023-2024, μπορούν να υποβάλλουν αίτηση- δήλωση ενδιαφέροντος έως 19/1/2024 για συμμετοχή και μετακίνηση προς το Πανεπιστήμιο Alma Mater Studiorum – Universita di Bologna στην Bologna προς τον Καθηγητή Γιάννη Πρελορέντζο, υπεύθυνο του προγράμματος. (iprelore@philosophy.uoa.gr)

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε:

• Προπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματος Φιλοσοφίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ.
  • Μεταπτυχιακούς φοιτητές του Π.Μ.Σ. «Φιλοσοφία» του Τμήματος Φιλοσοφίας του ΕΚΠΑ.
  • Υποψήφιους διδάκτορες των οποίων το θέμα είναι συναφές με τη φιλοσοφία του Σπινόζα, καθώς και τις  βασικές φιλοσοφικές επιδράσεις που δέχθηκε ή την επίδραση που άσκησε σε μεταγενέστερους φιλοσόφους και στοχαστές.

Kριτήρια επιλογής:

• Γνώση της Αγγλικής ή της Γαλλικής γλώσσας σε επίπεδο τουλάχιστον Β2. [Η πιστοποίηση του επιπέδου γλωσσομάθειας γίνεται αποκλειστικά με την προσκόμιση του αντίστοιχου διπλώματος κατά την υποβολή της αίτησης συμμετοχής. Τα διπλώματα που γίνονται δεκτά είναι αυτά τα οποία αναγνωρίζει το ΑΣΕΠ (ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ)
  • Αναλυτική βαθμολογία
  • Ατομική συνέντευξη