02.03.2024

"ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΠΡΟΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2023 - 2024 ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ"

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΠΡΟΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2023 - 2024

ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ

Παρακαλούνται οι φοιτητές να δηλώσουν σε ποιο σεμινάριο επιθυμούν να εγγραφούν για το εαρινό εξάμηνο 2023 – 2024 ακολουθώντας τα κάτωθι βήματα:

Οι φοιτητές εγγράφονται σε ειδικό e-class με τίτλο ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ 6ου ΕΞΑΜΗΝΟΥ Ε.Ε. 2024 ανοίγοντας τον σύνδεσμο:

και αφού εγγραφούν στέλνουν μήνυμα με τη δήλωση προτίμησής τους.

Το μήνυμα πρέπει να έχει ΑΥΣΤΗΡΑ την εξής μορφή:

Στο θέμα: Κωδικός σεμιναρίου πρώτης προτίμησης, κωδικός σεμιναρίου δεύτερης προτίμησης.

Στο κείμενο: ονοματεπώνυμο αιτούντος/αιτούσας, Αριθμός Μητρώου (Α.Μ.), εξάμηνο φοίτησης, όνομα διδάσκοντος /ουσας σεμιναρίου (προαιρετικά).

ΠΡΟΣΟΧΗ:

• Ειδικά για το σεμινάριο 73ΦΛΣ232, «Κείμενα Ηθικής Φιλοσοφίας», το οποίο προσφέρεται από τρεις διδάσκοντες, θα χρησιμοποιηθούν για τις δηλώσεις, τρεις διαφορετικοί κωδικοί ανάλογα με τον διδάσκοντα:

73ΦΛΣ232ΚΑ = Διδάσκων Γεράσιμος Κακολύρης

73ΦΛΣ232ΠΡ = Διδάσκων Ιωάννης Πρελορέντζος

73ΦΛΣ232ΧΡ = Διδάσκουσα Μαρία Χωριανοπούλου

• Ομοίως και για το σεμινάριο 73ΦΛΣ234, «Ζητήματα Νεότερης Φιλοσοφίας»:

73ΦΛΣ234ΠΑ = Διδάσκων Μιχαήλ Πάγκαλος

73ΦΛΣ234ΠΡ = Διδάσκων Ιωάννης Πρελορέντζος

73ΦΛΣ234ΤΡ = Διδάσκων Ιωάννης Τρισόκκας

• Για τα υπόλοιπα σεμινάρια χρησιμοποιούνται οι επίσημοι κωδικοί ως έχουν, δηλαδή:

73ΦΛΣ233 = Διδάσκων Γεώργιος Ηλιόπουλος

73ΦΛΣ236 - Διδάσκων Γεράσιμος Κακολύρης

Προσοχή επίσης στον τρόπο σύνταξης των μηνυμάτων.
Μηνύματα που δεν θα τηρούν τις παραπάνω προδιαγραφές δεν θα γίνονται δεκτά.

Οι φοιτητές θα ενημερώνονται με ανακοινώσεις για τη συμπλήρωση του ανώτατου αριθμού συμμετοχών σε σεμινάρια, προκειμένου να ρυθμίσουν αναλόγως τις δηλώσεις τους.

Οι δηλώσεις πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί μέχρι και την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024, ώρα 23.59.

Διευκρινίζεται ότι: α. την τελική έγκριση για τη συμμετοχή στο σεμινάριο τη δίνουν οι διδάσκοντες & β. οι δηλώσεις προτίμησης (προεγγραφές) δεν υποκαθιστούν την επίσημη δήλωση του μαθήματος στο mystudies, για την οποία ισχύουν οι γενικές ρυθμίσεις του εξαμήνου.

Επισημαίνεται ότι, οι φοιτητές δεν μπορούν να εγγραφούν στα σεμινάρια των Ε’, ΣΤ’, και Ζ’ εξαμήνων αν δεν έχουν εξεταστεί επιτυχώς σε έξι (6) τουλάχιστον από τα υποχρεωτικά μαθήματα των προηγούμενων εξαμήνων.

Οι φοιτητές δεν μπορούν να εκπονήσουν πτυχιακή εργασία ή να αναλάβουν πρακτική άσκηση χωρίς να έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς τουλάχιστον δύο σεμινάρια (ισχύει για τους φοιτητές και τις φοιτήτριες που εισήχθησαν από το ακαδημαϊκό έτος 2019/20 και εφεξής).

Μπορείτε να δείτε τα προσφερόμενα σεμινάρια στο Ωρολόγιο Πρόγραμμα Διδασκαλίας Εαρινού Εξαμήνου Ακαδ. Έτους 2023 - 2024, που έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του τμήματος  (βλ. Ανακοινώσεις Γραμματείας).

Στα σεμινάρια ο αριθμός των φοιτητών δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τους 30. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.
Προτεραιότητα έχουν πάντοτε οι φοιτητές μεγαλύτερων εξαμήνων. Ο διδάσκων ή η διδάσκουσα τηρεί παρουσιολόγιο, το οποίο καταθέτει στο Τμήμα μαζί με τη βαθμολογία του εξαμήνου. Επιτρέπονται έως 2 απουσίες.

ΑΠΟ ΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ