Αρχική σελίδα » Προσωπικό » Μέλη Ε.Τ.Ε.Π.

Αχιλλέας Κλεισούρας

Μέλος Ε.Τ.Ε.Π. στο Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Φιλοσοφίας του Τμήματος Φιλοσοφίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Σπούδασε για τρία χρόνια στο Τμήμα Φυσικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών το οποίο άφησε για να σπουδάσει λογοτεχνία και σκίτσο στο Μόντρεαλ του Καναδά, αρχικά στο Πανεπιστήμιο McGill και εν συνεχεία στο Concordia University απ’ το οποίο και έλαβε Bachelor στην Ιστορία και Δημιουργι­κή Γραφή. Κατά τη διάρκεια των σπουδών του στο Μόντρεαλ παρακολούθησε επίσης μαθήματα εικονογράφησης και σκίτσου στο Dawson College. Επιστρέφοντας στην Ελλάδα ασχολήθηκε για πολλά χρόνια με το σκίτσο και την εικονογράφηση καθώς επίσης και με τη γραφιστική και τον σχεδιασμό εντύπων στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα. Έχει συνεργαστεί ως σκιτσογράφος με διάφορα ενημερωτικά έντυπα και επί σειρά ετών δημοσίευε ένα κοινωνικό-πολιτικό comic strip σε μία από τις μεγαλύτερες πολιτικές εφημερίδες της Αθήνας. Στη συνέχεια πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Δημιουργική Γραφή στη Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου, όπου επί του παρόντος είναι υποψήφιος διδάκτορας νεοελληνικής λογοτεχνίας. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζουν στην αφηγηματική πεζογραφία του 19ου αιώνα στην Ελλάδα, στη θεωρία της εικονιστικής αφήγησης, στην απόδοση και διασκευή της νεοελληνικής λογοτεχνίας σε μορφή comic και graphic novel και στη διερεύνηση των πολύπλευρων δυνατοτήτων τους για χρήση σε εκπαιδευτικές πρακτικές καθώς και στο πεδίο των επιστημών υγείας.

Bιογραφικό σημείωμα

Γραφείο 746, 7ος Όροφος